TRS MP and MLA Candidates List

TRS MP Candidates List

1. Medak – Kalvakuntla Chandrashekar Rao

Kalvakuntla Chandrashekar Rao

2. Peddapalli – Balka Suman

Balka Suman

3. Zaheerabad – BB Patil

BB Patil

4. Nizamabad – Kalvakuntla Kavitha

Kalvakuntla Kavitha

5. Adilabad – Nagesh

G Nagesh

6. Hyderabad – Rasheed Ali

Rasheed Ali

7. Mahabubabad – Professor. Sitaram Nayak

Prof Seetaram Naik

8. Khammam – Budan Baig Shaik

Budan Shaik

9. Mahabubnagar – Jithender Reddy

Jithendar Reddy Reddy

10. Chevella – Konda Vishweshwar Reddy

Konda Vishweshwar Reddy

11. Nagar Kurnool – Manda Jagannadham

Manda Jagannadam

12. Warangal – Kadiyam Srihari

Kadiyam Srihari

13. Bhuvanagiri – Boora Narsaiah Goud

Bura Narsaiah

14. Nalgonda – Palla Rajeshwar Reddy

Palla Rajeshwar Reddy

15. Karimnagar – B Vinod Kumar

Vinod

16. Secunderabad – Thoom Bheem Sen

Thoom Bheem Sen

17. Malkajgiri – Mynampalli Hanumantha Rao

Mainampally Hanumantha Rao

TRS MLA Candidates List:

Adilabad:

1. Adilabad- Jogu Ramanna

Jogu Ramanna (Adilabad)

2. Boath- Rathod Bapu Rao

3. Sirpur Kagaz Nagar- Kaveti Sammaiah

Kaveti Sammaiah (Sirpur)

4. Mudhole- Venugopala Chary

Samudhrala Venugopala Chary (Mudhol)

5. Chennur- Nallala Odelu

Nallala Odelu (Chennur)

6. Nirmal- Srihari Rao

Srihari Rao (Nirmal)

7. Bellampalli- Chinnaiah

Chinnaiah (Bellampalli)

8. Khanapur- Rekha Nayak

Rekha Naik (kanapur)

9. Asifabad- Kova Lakshmi

Kova Lakshmi (Asifabad)

10. Mancherial- Diwakar Rao

Divakar Rao

Medak:

1. Gajwel- Kalvakuntla Chandrashekar Rao

Kalvakuntla Chandrashekar Rao

2. Medak- Padma Devendar Reddy

Padma Devender Reddy (Medak0

3. Siddipet- Harish Rao

Thaneeru harish Rao (Siddipet)

4. Andole- Babu Mohan

Babu mohan

5. Zaheerabad- Manik Rao

6. Narayankhed- Bhupal Reddy

7. Narsapur- Madan Reddy

8. Dubbaka- Solipeta Ramalinga Reddy

Solipeta Ramalinga Reddy

9. Sangareddy- Chintha Prabhakar

Chintha Prabhakar (Sanga Reddy)

10. Patancheru- Gudem Mahipal Reddy

Gudem Mahipal Reddy (Patancheru)

Nizamabad:

1. Yellareddy- Enugu Ravinder Reddy

Enugu Ravinder Reddy (Yella Reddy)

2. Jukkal- Hanmanth Shinde

Hanmanth Shinde (Jukkal)

3. Banswada- Pocharam Srinivas Reddy

Pocharam Srinivas Reddy (Banswada0

4. Kamareddy- Gampa Govardhan

Gampa Govardhan (Kamareddy)

5. Bodhan- Shakeel Aamir

Shakil Ahmed (Bodhan)

6. Armur- A Jeevan Reddy

Ashannagari Jeevan Reddy (Armur)

7. Balkonda- Vemula Prashanth Reddy

Vemula Prashanth Reddy (Balkonda)

—8. Nizamabad Rural- Bajireddy Govardhan

Baji_Reddy_Goverden_Reddy

9. Nizamabad Urban- Ganesh Gupta

Ganesh Gupata

Karimnagar:

1. Korutla-  K Vidyasagar Rao

Kalvakuntla Vidyasagar Rao (Korutla)

2. Karimnagar- Gangula Kamalakar

Gangula Kamalakar - Karimnagar

3. Siricilla- K Taraka Rama Rao

Kalvakuntla Taraka Rama Rao - Siricilla

4. Vemulawada- Chennamaneni Ramesh Babu

Chennamaneni Ramesh Babu (Vemulawada)

5. Dharmapuri- Koppula Eshwar

Koppula Eshwar (Dharmapuri)

6. Huzurabad- Etela Rajendar

Etela Rajender (Huzurabad)

7. Ramagundam- Somarapu Satyanarayana

Somarapu Sathya Narayana (Ramagundam)

8. Manakondur- Rasamayi Balkishan

Rasamai Balakishan (Manakondur)

9. Husnabad- V Satish Kumar

Satish Kumar (Husnabad)

10. Manthani- Putta Madhu

Putta Madhu (Manthani)

11. Jagtial- Dr Sanjay

DR.Sanjay Kumar

12. Choppadandi- Bodige Shobha

13. Peddapalli- Dasari Manohar Reddy

Dasari Manohar Reddy (Peddapalli)

Warangal:

1. Warangal(West)- Daasyam Vinay Bhaskar

Dashyam Vinay Bhaskar (Warangal west)

2. Bhoopalpalli- Sirikonda Madhusudhana Chary

SirIkonda Madhusudhana Chary (Bhoopalpally)

3. Dornakal- Satyavathi Rathod

Sathyavathi Rathode (Dornakal)

4. Warangal(East)- Konda Surekha

Konda Surekha (Warangal East)

5. Narsampet- Peddi Sudarshan Reddy

Peddi Sudharsan Reddy (Narsmpet)

6. Station Ghanpur- Dr Rajaiah

DR Thatikonda Rajaiah (Station Ghanpur)

7. Mulugu- Ajmeera Chandulal

Ajmira Chandulal (Mulugu)

8. Palakurthi- N Sudhakar Rao

N Sudhakar Rao (Palakurthi)

9. Janagam- Muthireddy Yadagiri Reddy

Mutthireddy Yadagiri Reddy (Janagam)

10. Vardhannapet- Ramesh

Aruri Ramesh (Vardhannapet)

11. Parakala- M Sahodar Reddy (Advocate JAC)

Sahodar Reddy

12. Mahabubabad- B Shankar Nayak

Rangareddy:

1. Parigi- Harishwar Reddy

Koppula Harishwar Reddy (Parigi)

02. Tandur- P Mahendar Reddy

Mahender Reddy (Tandur)

3. Chevella- K S Ratnam

KS Ratnam (Chevella)

4. Vikarabad- B Sanjeeva Rao

B Sanjeev Rao (Vikarabad)

5. Medchal- Sudheer Reddy

Malipeddi Sudheer Reddy (Medchal)

6. Maheshwaram- Kotha Manohar Reddy

Kotha Manohar Reddy - Maheshwaram

7. Serilingampally- Shankar Goud

8. Uppal- Bethi Subhash Reddy

Bethi Subash Reddy (Uppal)

9. Malkajgiri- Chintala Kanaka Reddy

Chinthala Kanaka Reddy - Malkajgiri

10. Quthbullaapur- Kolanu Hanmanth Reddy

Kolanu Hanmanth Reddy (Qutbullapur)

11. Kukatpally- Gottimukkala Padmarao

Gottimukkala Padma Rao (Kukatpally)

12. Ibrahimpatnam- Kancharla Shekhar Reddy

Kancherla Sekhar Reddy - Ibrahimpatnam

13. LB Nagar- M Ram Mohan Goud

Rammohan Goud - LB Nagar

14. Rajendra Nagar- Swarnalatha

Hyderabad:

1. Secunderabad- T Padma Rao

T Padma Rao (Secunderabad)\

2. Malakpet- Sateesh Yadav

Chevva Sathish (Malakpet)

3. Charminar- Inayat Ali Bakri

Mir Inayath Ali Bhakri (Charminar)

4. Amberpet- Yedla Sudhakar Reddy

Edla Sudhakar Reddy (Amberpet)

5. Chandrayanagutta- M Sitarami Reddy

Muppidi Sitharam Reddy (Chandrayangutta)

6. Sanathnagar- Dande Vithal

Dhande Vithal (Sanathnagar)

7. Yakutpura- MD Shabbir Ali

Mohammad Shabeer (Yakutpura)

8. Khairatabad- Manne Govardhan Reddy

Manne Govardhan Reddy (Khairatabad)

9. Karwan- Thakur Jeevan Singh

Thakur Jeevan Singh (Karvan)

10. Goshamahal- Premkumar Dooth

Premkumar Dhooth (Goshamahal)

11. Nampally- K Hanmanth Rao

Karmakonda Hanmanth Reddy (Nampalli)

12. Bahadoorpura- MD Jiyavudeen

13. Secunderabad Cantonment- Gajjela Nagesh

14. Musheerabad- Muta Gopal

15. Jubilee Hills- Murali Goud

Nalgonda:

1. Kodada- K Sashidhar Reddy

2. Bhuvanagiri- Pailla Shekhar Reddy

Pailla Shekar Reddy - Bhongir

3. Nagarjuna Sagar- Nomula Narsimhaiah

Nomula Narsimhaiah

—4. Suryapet- Jagadeeshwar Reddy

Gunthakandla Jagadishwar Reddy (Suryapet)

5. Huzurnagar- Kasoju Shankaramma

Kasoju Shankaramma (Huzurnagar)

6. Aleru- Gongidi Sunitha

Gongidi Sunitha (Aleru)

7. Devarakonda- Laloo Nayak

Lalu Naik (Devarakonda)

8. Nakirekal- Veeresham

Veeresham (Nakirekal)

9. Miryalaguda- Amarendar Reddy

10. Munugode- Kusukuntla Prabhakar

11. Nalgonda- Dubbaka Narsimha Reddy

12. Tungathurthi- Gadari Kishore

Gaadari Kishore

Mahaboob Nagar:

1. Kodangal- Gurnath Reddy

2. Shadnagar- Y Anjaiah Yadav

3. Kollapur- Jupalli Krishna Rao

Jupalli Krishna Rao (Kollapur)

4. Mahaboob Nagar- V Srinivas Goud

Srinivas Goud (Mahabubnagar)

5. Wanaparthy- Niranjan Reddy

Niranjan Reddy (Vanaparthi)

6. Acchampeta- Guvvala Balaraju

Guvvala Balraju (Acchampet)

7. Nagarkurnool- Marri Janardhan Reddy

Marri Janardhan Reddy (NagarKurnool)

8. Makthal- Y Yella Reddy

Yelkoti Yella Reddy (Makthal)

9. Kalwakurthy- Jaipal Yadav

Jaipal Yadav (Kalvakurthy)

10. Jadcherla- C Lakshma Reddy

C.lakshma Reddy (jadcherla)

11. Devarakadra- A Venkateswar Reddy

Venkateshwar Reddy (Devarakadra)

12. Alampur- M Sreenath

Manda Srinath (Alampur)

13. Gadwala- Krishna Mohan Reddy

Krishna Mohan Reddy (Gawal)

14. Narayanpeta- K Sivakumar Reddy

Khammam:

1. Sattupalli- Pidamarthi Ravi

Pidamarthi Ravi (Satthupalli)

—2. Kothagudem- Jalagam Venkat Rao

Jalagam Venkat Rao (Kothagudem)

3. Khammam- G Krishna

4. Wyra- Chandravathi

Chandravathi

5. Pinapaka- Dr Shankar Nayak

6. Madhira- Bommera Ramamurthy

7. Bhadrachalam- Jhansi Rani Anand Rao

8. Aswaraopeta- A Adinarayana

9. Yellandu- Ooke Abbaiah

10. Paleru- Ravella Ravindar